Otokoç Yunan Şirketini Satın Aldı

Otokoc Holland BV ortaklığı, Yunanistan’da araç kiralama faaliyeti gösteren Olympic Commercial and Tourist Enterprises şirketini 80.6 milyon euroya satın almak için anlaştı. Anlaşma KAP’a duyuruldu.

Otokoç ve otomobil kiralama şirketi Avis Budget Group’un kurduğu Otokoc Holland BV ortaklığı, Yunanistan’daki Avis, Budget ve Payless markalarıyla araç kiralama faaliyeti gösteren Olympic Commercial and Tourist Enterprises şirketini 80.6 milyon euroya Piraeus Bank’tan satın almak için anlaştı. Ortaklıkta Otokoç’un yüzde 80 payı bulunuyor.

Şirketin KAP’a yaptığı açıklamaya göre uluslararası büyüme stratejisi çerçevesinde gerçekleştirilen satın alma ile birlikte şirket Yunanistan pazarına girmiş olacak.

4 AY İÇİNDE SATIŞ TAMAMLANACAK

KAP’a yapılan açıklamada şunlar denildi:

İşlemin tamamlanması sözleşmelerdeki düzenleyici otoritelerin onayının alınması dahil kapanış koşullarının gerçekleşmesine bağlı olup, devrin 4 ay içerisinde tamamlanması öngörülmektedir.

Şirketimizin uluslararası pazarlarda büyüme stratejisine uygun olarak, Yunanistan’da Avis, Budget ve Payless lisansları altında kısa ve uzun dönem araç kiralama faaliyetinde bulunan Olympic Commercial and Tourist Enterprises S.A. ( «Olympic» ) şirketi hisselerinin, Şirketimizin %80 ve Avis Budget Group ( «ABG» ) şirketlerinden Avis Europe Holdings Limited’in ( «Avis Europe» ) %20 hissedar olacağı bir Ortak Girişim Şirketi (JV) tarafından satın alınması konusunda ABG ile mutabakata varılmış olup, Otokoç Holland B.V. süreçte Ortak Girişim Şirketi (JV) olarak yer alacaktır.

Yapılan mutabakat çerçevesinde, Olympic paylarının tamamı için bir Hisse Devir Sözleşmesi imzalanmış, ayrıca hisse devrinde alıcıların ve Ortak Girişim Şirketi (JV) yükümlülüklerinin yerine getirilmesinde garantör olarak, Şirketimiz ve Avis Europe tarafından Piraeus Bank S.A.’ya hitaben Ana Şirket Garanti Mektubu iletilmiştir.

Olağan ticari faaliyetler dışında önemli işlemlerin gerçekleşmesi halinde düzeltmeye tabi olmak üzere , Olympic hisselerinin %100’ü için toplam devir bedeli olan 80.565.000 Euro, ilgili yasal izinlerin alınmasını müteakip sözleşmedeki ödeme planına uygun olarak ödenecektir.

Kapanış şartlarının yerine getirilmesine bağlı olan hisse devirlerinin dört ay içerisinde gerçekleşmemesi durumunda tarafların sözleşmeyi feshetme hakkı bulunmaktadır.

Ayrıca, Yunanistan’da yürütülecek ortak faaliyetler ve ilgili şirketlerin yönetim, denetim, sermaye gibi esaslarını düzenlemek amacıyla Şirketimiz ve Avis Europe arasında bir Ortaklık Anlaşması imzalanmıştır.

Ortaklık Anlaşması uyarınca ilk etapta Otokoç Holland B.V.’nin %20 oranındaki payları, Avis Europe’a devredilecektir. Ayrıca Otokoç Holland B.V.’nin %10 oranındaki payları kapanıştan bir yıl sonra, %10 oranındaki payları ise kapanıştan iki yıl sonra payların Piraeus Bank S.A.’dan alım fiyatını baz alan ve Ortaklık Anlaşması’nda tanımlanan yönteme göre belirlenen fiyat üzerinden Avis Europe’a devredilecektir.

facebooktwitterlinkedinmail

Escrow Account

escrowEscrow Account, Yunanistan Teşvik Programları tarafından kullanılan, program dahilindeki projelerden alınacak hibe tutarının ön ödeme olarak yatırıldığı, yatırımcının program dahilindeki onaylanmış harcamaları için tedarikçilerine veya hizmet sağlayıcılarına bu hesap üzerinden ödeme yapabildiği hesap türüdür. 2016 yılında yürülüğe girmiştir. Yatırımcıya yeminat mektubu sunmadan ön ödeme alma imkanı sağlar.

Yatırımcı Escrow Account’tan para çekemediği gibi, onaylanmamış harcamaları da bu hesap üzerinden ödeyemez. Tedarikçilere veya Hizmet sağlayıcılara vadeli satış yapmakla birlikte ödeme güvenliği sağlar. Yatırımcıların Escrow Account kullanma zorunluluğu yoktur.  İsteğe bağlı hesap açılabilir veya diğer ödeme yöntemleri kullanılabilir.

3 adımda Escrow Account işleyişi

 

1. Adım

Yatırım projesinin teşvik profgramına dahil edilmesi ve yatırımcının başvurusundan sonra Escrow Account açılır

2. Adım

Yatırımcı, projenin herhangi bir aşamasında, projenin tamamlanmış kısmı için Tedarikçisini veya Hizmet sağlayıcısının teşvik kapsamındaki ödemesi için, ilgili onayı almak üzere fatura ve diğer gerekli evraklarla birlikte aracı kuruma başvuruyu yapar. Eğer ödemenin bir kısmının yatırımcı tarafından yapılması gerekiyorsa önce kendine ait ödemeyi yapmalıdır.

3.Adım

Yapılan başvuru incelendikten sonra faturaların ödenmemiş kısmı aracı kurum tarafından, Escrow Account’tan direk tedarikçiye aktarılır.

 

facebooktwitterlinkedinmail

Kalkınma Yasası Teşvikleri Kasım ortasına kadar başlıyor

kalkYunanistan Kalkınma Yasası teşviklerine başvuruların kasım ayının ortasına kadar açılması bekleniyor. Başvuruya açılacak başlıklar

-Genel Girişimcilik

-Yeni Bağımsız KOBİ’ler

-Büyük Ölçekli Yatırımlar

-Makine Teçhizat Desteği

 

Toplam bütçenin (kamu harcaması) 550 milyon Euro olması, bunun 400 milyon Euro’luk kısmının vergi muafiyeti olarak verilmesi öngörülüyor.

Başvuruların ilk iki başlık için 3 ay, diğer başlıklar için ise 6 ay olması bekleniyor.

facebooktwitterlinkedinmail

Gayrimenkul yatırımcıları Yunanistan’a geri dönüyor

akkYunanistan’dan gayrimenkul almak isteyen Yunan ve yabancı yatırımcıların sayısı 2016 yılına göre ikiye katlanmış bulunuyor. Geçen yıla kadar daha çok konaklama tesislerine ilgi duyan yatırımcıların artık alışveriş merkezi ve konutlara da ilgi gösterdikleri gözlemleniyor.

NAI Hellas’ın 52 yerli ve yabancı yatırımcıyla yaptığı araştırmaya göre, Yunanistan gayrimenkul piyasasına yatırım yapmak isteyen yatırımcıların Batı Avrupa ülkelerine nazaran Yunanistan’da gayrimenkul yatırımında aradıkları verim oranı %15 ila %17 (iç verim oranı  – Internal Rate of Return) arasında değişiyor. Bu oran Batı Avrupa için %7 ila %9, Doğu Avrupa için ise %17 seviyesinde.

Araştırmaya katılan yatırımcıların yarısı Yunanistan’daki yatırımlarının artı değer sağlama imkanının iyi ve çok iyi olarak değerlendiriyor. Kısa ve orta vadede gayrimenkul fiyatlarında artış olacağına inananların yüzdesi 2016 yılında %15 iken 2017 de %48 olarak ölçülüyor.

Yatırımcıyı Yunanistan’a çeken ana unsur Yunanistan ekonomisinde iyileşme yaşanacağında dair beklenti. Diğer cezbedici sebepler ise ödenmeyen ev kredileri, ve turizmde yaşanan büyüme.

facebooktwitterlinkedinmail

Erdoğan’ın Atina ziyareti kasım sonu veya aralık başında

erdoganDışişleri Bakanı Kocias: «Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Atina ziyareti için kasım ayının son 10 gününde veya aralık ayı başında bir tarih netleştirilmeye çalışılıyor»

Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, Ankara ziyaretinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Atina’ya davet ettiklerini belirterek, «Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Atina ziyareti için kasım ayının sonunda veya aralık ayı başında bir tarih netleştirilmeye çalışılıyor.» dedi.

Kocias, Dışişleri Bakanlığı binasında düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ankara ziyaretinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile gerçekleşen görüşmede iletişim kanallarının açık olması konusunda anlaştıklarını vurgulayan Kocias, «Bu kapsamda her altı ayda bir dışişleri bakanları olarak bir araya gelme konusunda anlaştık. Mevkidaşım Çavuşoğlu ile mayısta Rodos’ta buluşacağız.» diye konuştu.

Kocias, savunma alanında Ege Denizi’nde güven arttırıcı önlemler için temasların sürdürülmesi konusunda Türkiye ile görüş birliği içinde olduklarına işaret ederek, ekonomi ve eğitim bakanlıkları arasında iş birliğinin devamı konusunda anlaşmaya varıldığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos’un davetini Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ilettiğini dile getiren Kocias, «Kendisi daveti olumlu karşıladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Atina ziyareti için kasım ayının son 10 gününde veya aralık ayı başında bir tarih netleştirilmeye çalışılıyor.» dedi.

Kocias, Yunanistan’a sığınma talebinde bulunan FETÖ mensuplarına ilişkin bir soru üzerine ise, «Bu hükümetin birçok üyesi darbeler sebebiyle hapse girdi. Bu bakımdan ülkemizin darbecileri sevmesi için bir neden yok, ancak Yunanistan bir hukuk devleti taraftarıdır.» ifadelerini kullandı.

Yunanistan’ın Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğini desteklediğini vurgulayan Kocias, «Türkiye’nin AB üyeliği en çok Yunanistan’ın yararınadır.» değerlendirmesinde bulundu.

 

Kaynak: Gündem Gazetesi

facebooktwitterlinkedinmail

Selanik, İstanbul, İzmir hızlı tren önerisi

TRENEkonomi ve Kalkınma Bakanı Dimitris Papadimitriu, Yunanistan’ın Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) entegre olmasını bütün kalbiyle desteklediğini vurgulayarak, “Türkiye’nin AB’ye giriş müzakerelerinin kesilmesi ne Türkiye’nin lehinedir ne de Yunanistan’ın lehinedir. Ekonomiden yola çıkarak, enerji, mal ve insanların serbest dolaşımını gerçekleştirebiliriz” dedi. Papadimitriu, Selanik, İzmir ve İstanbul arasında hızlı tren kurulabileceğini vurguladı.

Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Dimitris Papadimitriu, Yunanistan’ın Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) entegre olmasını bütün kalbiyle desteklediğini belirterek, «Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne giriş müzakerelerinin kesilmesi ne Türkiye’nin lehinedir ne de Yunanistan’ın lehinedir.» dedi.

«Küresel Gelişmeler Işığında Bölgesel Vizyon» ana temasıyla İzmir’de düzenlenen Ege Ekonomik Forum’un açılış oturumunda konuşan Bakan Papadimitriu, Ege’nin konuşulduğu bir toplantıda yer almaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Türkiye ve Yunanistan’ın yer aldığı doğu Akdeniz’de istikrara ihtiyaç duyulduğunu aktaran Papadimitriu, «Bizlerin uluslararası yasalara uygun davranarak hukuk devletini ayakta tutarak, ülkelerimizin bulunduğu bölgede barışı, birbirini anlamayı ve jeopolitik sorunları diyalogla çözme yoluna gitmeyi destekleyebiliriz. Malesef günümüzde olması gerekenleri her iki ülke olarak da gerçekleştirmiş değiliz. Ekonomiden yola çıkarak, enerji, mal ve insanların serbest dolaşımını iki ülke arasında gerçekleştirebiliriz.» diye konuştu.

TÜRKİYE – AB İLİŞKİLERİ 

Yunanistan’ın Avrupalı bir Türkiye istediğini söyleyen Papadimitriu, AB yasalarının komşularında uygulandığını görmenin kendilerini memnun ettiğini ifade etti.

Papadimitriu, Türkiye ve AB arasında imzalanan bütün deklerasyonlara uyulmasını desteklediklerini vurgulayarak şöyle konuştu:

«Çatışma, ne Türkiye’nin ne de Yunanistan’ın çıkarınadır, çünkü çatışma Türk-Yunan ilişkilerine her zaman zarar verir. Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne giriş müzakerelerinin kesilmesi ne Türkiye’nin lehinedir ne de Yunanistan’ın lehinedir. Biz bundan yana değiliz, özellikle de işbirliği yapabileceğimiz alt alanlar var, Türkiye ve Yunanistan arasında. Yunanistan bütün kalbiyle Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne entegre olmasını destekler. Özellikle Avrupa Birliği konseyi toplantısında ve Dışişleri Bakanımızın açıklamalarına bakarsanız Yunanistan’ın bu konuya olan tavrını çok iyi bir şekilde görebilirsiniz. Biz ortak bir toprak üzerindeyiz ve Avrupa Birliği’nde hem Türkiye hem de Yunanistan’ın yer alması her iki ülkenin ilişkisinde bütün diyalog kanallarının açık olması anlamına gelecektir.»

Gümrük Birliği konusunda da Türkiye’ye destek verdiklerini anlatan Papadimitriu, Türkiye’nin tam anlamıyla Avrupa Birliği üyesi olmasını istediklerini sözlerine ekledi.

“İKİ TARAFIN BİR ARAYA GELDİĞİ PROJELER GELİŞTİRMELİYİZ” 

İki ülkenin, stratejik bazı zıtlıkları nedeniyle ekonomide olan potansiyeli geliştiremediklerine dikkati çeken Bakan Papadimitriu, «Türkiye ve Yunanistan arasında koordinasyon komitesi var, ciddi toplantılar yapıldı. İki tarafın bir araya geldiği projeleri geliştirmek için çalışmalıyız. Selanik, İzmir ve İstanbul arasında hızlı tren kurulabilir. İzmir ve Selanik arasında geliş gidişi hızlandırabiliriz.» diye konuştu.

Kaynak: GÜNDEM

facebooktwitterlinkedinmail

250 bin Euro’ya altın vizeli Yunanistan

Selanik

Yunanistan’ın en az 250 bin Euro’luk ev satın alan yabancılara verdiği ‘altın vize’ye rağbette ilk üç sırayı Çin, Rus ve Türk vatandaşları aldı. Mülk edinerek 5 yıllık oturma izni alan Türk aile sayısı 137 olarak kayda geçti. Türkler ev alırken daha çok Atina’nın gözde semtlerini tercih etti.

TÜRKLER, Yunanistan’ın ‘altın vize’ (5 yıllık oturma izni) uygulamasından yararlanan yabancı vatandaşlar listesinde 3’üncü sırada yer alıyor. 2014 yılından bu yana, Yunanistan’da en az 250 bin Euro’luk gayrimenkul satın almaları şartıyla kişilere ve ailelerine 5 yıllık ikâmet izni sağlayan uygulamadan yararlanan yabancı vatandaşların toplam sayısı 4 bin193 olarak belirlendi.

Yunanistan’da en çok ‘altın vize’ alanlar Çinliler. Geçen 3.5 yılda 797 Çin vatandaşı, önce oturma izni şartlarından gayrimenkul satın aldı, ardından da kendileri ve aileleri için vize başvurusu yaptı.

Rusya vatandaşları listede ikinci sırada. Ruslar 359 gayrimenkul satın aldı, Yunan hükümeti 802 Rus vatandaşının ‘altın vize’ işlemlerini tamamladı.
Yunanistan’dan ‘altın vize’ alan Türkiye vatandaşlarının toplam sayısı ise 317. Ülkede gayrimenkul satın alan 137 Türkiye vatandaşı aileleri ile birlikte ‘altın vize’ başvurusunda bulunarak bu uygulamadan yararlandı.

Listede Türkiye vatandaşlarını Lübnan (223 kişi), Mısır (217 kişi) Irak (214 kişi) Ukrayna (154 kişi), Suriye (141 kişi), ABD (127 kişi) ve Ürdün (101 kişi) takip ediyor.

KİMLER ALABİLİYOR
Gayrimenkul sahibi olan üçüncü ülke vatandaşlarının anne ve babaları, evli olmaları durumunda eşleri ve 21 yaşından küçük çocukları ‘altın vize’ uygulamasından yararlanıyor. Mülk tapusu üzerinde olduğu müddetçe üçüncü ülke vatandaşının ikâmet izni yenileniyor. ‘Altın vize’ alanlara Yunanistan giriş yapmaları ya da aldıkları gayrimenkulde yaşamaları şartı koşulmuyor.

Yunanistan’dan ‘altın vize’ aldıktan sonra bu ülkede sürekli yaşamaya başlayan Türkiye vatandaşı neredeyse hiç yok. 15 Temmuz’dan sonra başvurularda önemli bir artış da bulunmuyor.

KİRAYA VERİYORLAR
Mülk edinmek için çoğunlukla başkent Atina’yı tercih eden Türkler, satın aldıkları daireyi ya kiraya veriyorlar ya da hafta sonları, bayram ve yaz tatilleri için kullanıyorlar. Yılın diğer bölümünde ise ‘airbnb’ gibi yollarla kiralayarak, dairelerinin masraflarını karşılıyorlar. Türkler Atina’da daha çok şehir merkezinde Kolonaki, Mets, Pangrati ile sahil semtleri Paleon Faliron, Glifada ve Vuliagmeni’yi tercih ediyorlar. Atina’yı Selanik ve adalar takip ediyor. Türkler, genellikle 250-400 bin Euro arasındaki evleri tercih ediyor. ‘Altın vize’ alanlar çoğunlukta işadamları, serbest meslek sahipleri ve emekliler.

3.5 YILDA 400 MİLYON EURO’LUK SATIŞ
YUNANİSTAN’daki emlak komisyoncularına göre, ülkede yaklaşık 3.5 yıldır devam eden ‘sermaye çıkışı denetimi’ sınırlamaları yüzünden ‘altın vize’ uygulaması için beklentiler gerçekleşemedi. 3.5 yılda, yabancı ülke vatandaşları sadece 400 milyon Euro’luk gayrimenkul satın aldı. Sınırlamalar kalktığında bu vize için başvuruların artması bekleniyor. Yunan hükümeti ise ‘altın vize’ uygulamasını genişletmeyi düşünüyor. En az 250 bin Euro’luk Yunan devlet tahvili ya da Yunan şirketlerinden hisse satın alanlara da ‘altın vize’ verilmesi gündemde.

Hürriyet / Yorgo KIRBAKİ / ATİNA

facebooktwitterlinkedinmail

Ülkeye göre KDV muafiyet sınırları

Aşağıdaki ülkeye göre sınırın altındaki işletmeler KDV den Muaf olurken ya da isteğe bağlı KDV rejimi uygularken, bu sımırın üstündeki işltmeler KDV rejimi uygulamak zorundadır. KDV uygulamayan işletmeler için girdilerde ödenen KDV mal değerini arttırır ve maliyet olarak kabul edilir.

 

  KDV Muafiyeti Şartı
Ülke Ulusal Para Birimi Euro
Belgium €   25.000  
Bulgaria BGN              50.000     25.565
Croatia HRK            230.000     30.864
Czech Republic CZK         1.000.000     37.008
Denmark  DKK             50.000       6.726
Germany    17.500  
Estonia    16.000  
Ireland**    75.000

Ya da        37.500

 
Greece €   10.000  
Spain yok  
France    82.800

Ya da       42.900

Ya da       33.100

 
Italy    25.000

Ya da      30.000

Ya da      40.000

Ya da        45.000

Ya da        50.000

 
Cyprus    15.600  
Latvia    50.000  
Lithuania    45.000  
Luxembourg    30.000  
Hungary HUF         8.000.000     26.067
Malta   35.000

Ya da       24.000

Ya da      14.000

 
Netherlands yok  
Austria    30.000  
Poland PLN            200.000    46.442
Portugal   10.000

ή    12.500

 
Romania*** RON           220.000    48.725
Slovenia   50.000  
Slovakia   49.790  
Finland   10.000  
Sweden SEK             30.000      3.168
United Kingdom GBP             83.000    97.808

VAT KDV DDS ΦΠΑ

facebooktwitterlinkedinmail

Yunanistan’da Üretim Faaliyetlerinde Artış

Finansal analiz şirketi Markit tarafından yapılan bir araştırmaya göre; Yunanistan’da üretim faaliyetleri, işçi sayısındaki artış ve üretim miktarına bağlı olarak Temmuz ayında, ard arda ikinci kez, artış göstermiştir.

Araştırmaya göre, Temmuz ayında, piyasa güvenirliği son 39 ayın en yüksek seviyesine çıkmıştır.

Kaynak: Atina Ticaret Müşavirliği

facebooktwitterlinkedinmail